Zeytin, Çine Gökyaka Köyü mevkiinde yamaçlardaki zeytinliklerimizden toplanır. Zeytin toplanırken tanelerin zedelenmemesine çok önem verilir. Toplanan zeytin en kısa zamanda fabrikaya getirilir. Fabrikamızda 40 tonluk elektronik kantarda tartılarak bekletilmeden işleme koyulur.Gelen zeytinlerden zeytinyağı üretimi taş denilen havuzdan başlar. Zeytinler havuza boşaltılır.

Havuza boşaltılan zeytinler, bir bant yardımıyla yıkama bölümüne doğru yola çıkarlar. Bandın üstünde giden zeytinlerin arasında dal ve yaprak varsa temizlenir. Bu işi, bandın üst ucunda bulunan yaprak ayırıcı denilen makine yapmaktadır. Zeytinler arasında kalmış olan yaprak ve dal parçaları, yaprak ayırıcı tarafından alınarak yaprak odasına gönderilir. Dal ve yapraktan arındırılmış zeytinler yıkama bölümüne gider.

Yaprakları ayrılmış zeytinler bandın ucundan yıkama haznesine dökülür ve burada yıkanır. Yıkanmış zeytinler bir sonraki işlem için kırıcı havuzuna dökülür ve oradan helezon yardımıyla kırıcıya taşınır. Kırıcıda, gelen zeytinler kırılarak zeytin hamuru oluşturulur. Artık zeytin hamur halindedir.

Kırıcıdan çıkan zeytin hamuru malaksör adı verilen makinelere aktarılır. Bu bölümde zeytin hamuru bir süre spiral bıçaklar aracılığıyla döndürülür. Bu işlem yaklaşık 20dk. ila 40dk. kadar sürer. Zeytinin yağının ayrılmaya başladığını ilk kez bu kısımda görebiliriz. Ayrışan zeytinyağı hamurun üzerine çıkmaya başlamıştır. Zeytinin ne kadar yağlı olduğu buradan görülebilir. Malaksördeki hamur yağlı ise yağ hamurun üzerini kaplayacaktır.

Malaksörde olgunlaştırılan zeytin hamuru bir sonraki aşama için dekantöre gönderilir. Zeytinyağı, zeytin özsuyu(karasu) ve pirina denilen zeytin küspesi burada birbirinden ayrılır. Çıkan pirina, taşıyıcı helezon aracılığıyla fabrika dışındaki bahçemize taşınarak yığılır. Zeytinyağı ise bir süzgeçten geçerek buradan separatör denilen bir makinaya gönderilir.

Zeytinyağı, içinde bulunan son bir miktar karasudan separatörde ayrılır. Separatörün borusundan ham, naturel zeytinyağı akmaya başlamıştır. Seperatörden ayrılan karasu(zeytin özsuyu) fabrika dışındaki çökertme ve arıtma havuzlarına gönderilir. Seperatörden çıkan zeytinyağı ışık görmeyen krom nikel depolarda(tank) bekletilip dinlendirilir. Yaklaşık iki hafta sonra zeytinyağı filtre edilmemiş olmasına rağmen oldukça berrak, firmamızın da adını aldığı altın sarısı halini alır.